Istorija

Istorija ir Įstatai

Apie mus

         Lietuvos aerobikos federacija (LAF) yra visuomeninė organizacija, propaguojanti, koordinuojanti bendrąją aerobiką ir aerobinę gimnastiką respublikoje. LAF yra  Lietuvos gimnastikos federacijos narė (LGF), tarpininkaujant ir padedant LGF, dalyvauja tarptautinėse Europos gimnatikos sąjungos (UEG) ir Tarptautinės gimnastikos federacijos (FIG) varžybose, sporto renginiuose.

Lietuvos aerobikos federacija savo veikla prisideda vykdant Lietuvos Respublikos kūno kultūros ir sporto vystymo programą. LAF rengia bendrosios aerobikos ir aerobinės gimnastikos plėtros programą, kvalifikacinius seminarus, rūpinasi aerobikos trenerių bei teisėjų kvalifikacijos kėlimu, vykdo aerobinės gimnastikos varžybas ir kitus renginius, bei organizuoja Lietuvos respublikos rinktinių ruošimą.

 

Bendroji aerobika

   

          Aerobikos atsiradimą galima laikyti septintąjį praėjusiojo amžiaus dešimtmetį, kai žymus amerikiečių medicinos specialistas gydytojas Kennet Kuper (Kenneth H. Cooper) Teksaso valstijos oro pajėgų ligoninėje pritaikė fizinių pratimų sistemą ir įrodė jos poveikį širdies ir kraujagyslių sistemos  funkciniam pajėgumui bei prevencijai sergant tokio pobūdžio ligomis.
K. Kuperiui nuostabą kėlė tai, kad kai kurie žmonės, turintys puikiai išvystytus raumenis, sunkiai įveikia ištvermės fizinius krūvius, tokius kaip ilgų nuotolių bėgimą, važiavimą dviračiu ar plaukimą. Jis numatė, kad aerobiniai pratimai taps fizinio lavinimo kertiniu akmeniu.
K. Kuperis išrado širdies ir kraujagyslių sitemos testavimo būdus, kuriuos individualiai pritaikė kariškių treniruotėse. Jis atliko mokslinius tyrimus, taikydamas nepertraukiamą aerobinį fizinį krūvį velorgometru, taip pat dvylikos minučių bėgimo kuo ilgesnį nuotolį.  1968 metais K. Kuperis  išleido savo pirmąją knygą „Aerobika“, kurioje remiantis moksliniais tyrimais buvo pateikta ėjimo, bėgimo, važiavimo dviračiu, plaukimo pratimų sistema.
         Bendrosios  aerobikos vystymuisi svarbų indėlį turėjo aerobikos šokio pradininkė amerikietė Jacki Sorensen. Turėdama gerus baleto, akrobatinius, šiuolaikinio šokio ir džiazo pagrindus 1969 metais Jacki Sorensen sukūrė aerobikos pratimų programas televizijai, kuriose buvo demonstruojami skirtingų šokio stilių elementai, įvairios ėjimo ir bėgimo judesių kombinacijos.
To laikmečio bendrosios aerobikos vystimuisi daug nusipelnė amerikietis  Ričardas Simmons (Richard Simmons). Jis turėdamas didelį antsvorį susidomėjo fizinių pratimų programa ir įkūrė sporto studiją, pavadindamas ją originaliu pavadinimu „Anatomijos prieglobstis“ („Anatomy Asylum“), skatindamas klientus ne tik sportuoti, bet ir laikytis sveikos mitybos. R. Simmons iniciatyva Jungtinių Amerikos Valstijų pradinėse mokyklose į mokymo programą buvo įtrauktos 150 minučių (per savaitę) fizinio lavinimo pamokos.  Jo pradėta sveikatinimo veikla susilaukė didelio pripažinimo ir žiniasklaidos dėmesio, vis dažniau jis pasirodydavo televizijos laidose, kuriose supažindindavo su darbo rezultatais, rodydamas konkrečius klientų atvejus, kuriems padėjo atsikratyti nereikalingų kilogramų. Vėliau R. Simmons tapo populiariu televizijos laidų vedėjų, kuris atkaklaus darbo ir sveikos mitybos dėka numetė 56 kg.
               Didelį indėlį populiarinant aerobiką įnešė populiari amerikiečių kino žvaigždė Džein Fonda (Jane Fonda). Ji kaip fizinio aktyvumo priemonę taikė džiazo stiliaus šokio elementus pratybų metu. 1982 J. Fonda išleido savo pirmąją pratimų vaizdajuostę, pavadintą “Džein Fondos treniruotė” (“Jane Fonda's Workout”), kurios pasirodymas buvo įkvėptas labai populiarios knygos “Džein Fondos treniruočių knyga” (Jane Fonda's Workout Book). D. Fondos aerobikos treniruočių programose buvo gausu šokio elementų, klasikinės choreografijos (baleto) pratimų, judesių su įvairiais pašokimais, daug bėgimo variacijų.  To laikmečio aerobikos pratybos daugiausiai buvo didelės apkrovos (high-impact), ko pasekoje dažnai buvo pažeidžiami sąnariai, ypač kelio sąnarys. Todėl nuo 1985 metų pradėjo populiarėti mažos apkrovos (low-impact) aerobikos pratybos. Tais pačiais metais Gin Miller kilo idėja treniruotėse panaudoti įrenginį – laiptelį (step platformą). Laipiojimo (step) aerobika gerina ne tik ištvermę, koordinaciją, bet ir plačiai naudojama reabilitacijos periodu, organizmo atstatymui po įvairių ligų ar traumų.

         Bendrosios aerobikos pratybos tinkamos ne tik fiziškai aktyviems, bet ir pradedantiems, netreniruotiems asmenims. Šiuo metu yra daug aerobikos rūšių – tai klasikinė aerobika, bokso, dviračių, laipiojimo (step) aerobika, pratybos su svarmenimis, kamuolio aerobika, aerobika vandenyje, “Pilates” ir kt. Tipiškos aerobikos pratybos yra grupinės, vykdomos pagal muziką ir vadovaujant treneriui, tačiau aerobikos pratybos gali būti ir individualios, vykdomos su muzika ir be jos.

 

Aerobinė gimnastika

          1984 metais JAV  buvo surengtas pirmasis nacionalinis aerobikos čempionatas (National Aerobic Championship, NAC), netrukus įkurta Nacionalinė aerobikos čempionatų asociacija (Association of National Aerobics Championships Worldwide, ANAC). JAV pavyzdžiu pasekė ir kitos šalys, Kanada, Brazilija ir Japonija pradėjo organizuoti nacionalinius čempionatus ir tarptautines aerobikos varžybas.1990 metais San Diege buvo surengtas  pirmasis pasaulio aerobinės gimnastikos čempiontas, kuriame dalyvavo 16 šalių sportininkai.
          1994 metais aerobinė gimnastika tapo Tarptautinės Gimnastikos Federacijos (Federation Internationale Gymnastic (FIG) nare, buvo sukurtos pirmosios FIG aerobinės gimnastikos taisyklės (FIG Code of Points). Po metų Paryžiuje surengtas pirmasis FIG pasaulio aerobinės gimnastikos čempionatas (buvo rungtyniaujama moterų vienetų, vyrų vienetų ir trejetų rungtyse). 1999 metais Tarptautinė gimnastikos sąjunga (European Union of Gymnastics (UEG ) Birmingeme (Anglija) surengė pirmąjį Europos (UEG) aerobinės gimnastikos čempionatą, kuriame buvo vadovaujamasi FIG patvitintomis taisyklėmis ir pirmą kartą į varžybų programą buvo įtraukta grupinio pratimo rungtis. Nuo 1999 metų (nelyginiais metais) UEG vykdo Europos čempionatus, nuo 2000 metų (lyginiais metais) FIG vykdo  Pasaulio čempionatus. 2005 metais Portugalijoje UEG surengė pirmąjį Europos jaunių čempionatą  (1st Aerobic Gymnastics European Championships for Junior), kuriame dalyvavo 15-17 metų sportininkai ir  Europos amžiaus grupių varžybas (1st Aerobic Gymnastics European Age Group Competition), kuriose dalyvavo 12-14 metų sportininkai. 
 

 

Aerobikos atsiradimas ir vystymasis Lietuvoje

          Aerobika, kaip viena, iš fizinio aktyvumo rūšių, Lietuvoje buvo pradėta 1978 metais. Tartu mieste vykusiuose aukštųjų mokyklų dėstytojų kvalifikacijos kėlimo kursuose pirmą kartą buvo paminėtas terminas “aerobika“. Iš Estijos į Lietuvą jį ir „parsivežė“ Lietuvos Veterinarijos akademijos dėstytoja Joana Meslinienė – Bartaškienė. Tačiau aerobikos pratimų pagrindą sudarė sovietinės ritminės gimnastikos mokyklos pratimai, jų junginiai. Tais pačiais metais Maskvoje aukštųjų mokyklų dėstytojų kvalifikacijos kėlimo kursus baigė ir Lietuvos  Kūno kultūros instituto dėstytoja Aurelija Macaitienė. Nors tiek vienuose, tiek kituose kursuose buvo dėstoma ta pati Tarybų Sąjungoje priimta mankštinimosi su muzika sistema, tačiau maskviečiai rekomendavo vartoti terminą “ritminė gimnastika“. Šios dėstytojos buvo aerobikos grupių pradininkės Lietuvoje, jos aktyviai skleidė savo žinias ir respublikiniuose aerobikos seminaruose. 1988 metais Jungtinėse Amerikos valstijose vykusiuose seminaruose dalyvavo Lietuvos  Kūno kultūros instituto dėstytoja Reda Baublienė, kuri parvežė  “amerikietiškosios“ aerobikos pagrindus į mūsų šalį. Nuo to laiko, tarybinės ritminės gimnastikos mokyklą pradėjo keisti plačiai pasaulyje pripažinta “amerikietiškoji“ aerobikos sistema, kurios pagrindą sudarė nepertraukiamas pegrindinių aerobikos žingsnių atlikimas, jungiant juos į į tam tikrus junginius, iš kurių sudaroma choreografija. Didelis dėmesys aerobikos treniruotėse buvo pratimų saugumui, fizinio krūvio intensyvumo reguliavimui, treniruotės individualizavimui. Aerobikos treniruotėje pagrindiniai žingsniai yra jungiami į tam tikrus junginius, iš kurių sudaroma choreografija, sukuriamas tarsi šokis. Jungiant pagrindinius žingsnius įvairiomis variacijomis galima pagyvinti aerobikos treniruotes, jos tampa įdomios, linksmos, nenuobodžios.
         Aerobinės gimnastikos idėja Lietuvoje buvo pradėta propaguoti 1992 metais, kai LKKI dėstytoja Reda Baublienė išklausė švedės Ivon Leen aerobionės gimnastikos seminarą Maskvoje. Tais pačiai metais Kaune, aerobikos organizatorių ir trenerių Irenos Plioplienės, Redos Baublienės ir Aurelijos Macaitienės iniciatyva, organizuojant Lietuvos studentų sporto asociacijai, buvo surengtos pirmosios Lietuvoje Aukštųjų mokyklų aerobinės gimnastikos varžybos – tai Lietuvos studentų aerobinės gimnastikos pirmenybės. Buvo rungtyniaujama aštuoneto rungtyje pagal Lietuvos situacijai pritaikytas palengvintas taisykles.Nuo 1993 metų Lietuvoje varžybos vykdomos pagal tarptautinių varžybų nuostatus. Pradėta rungtyniauti visose rungtyse, tai : moterų vienetai, vyrų vienetai, mišri pora, trejetai ir grupės.

         1995 metais įkurta Lietuvos aerobikos federacija (LAF) tais pačiais metais tapo ir  Lietuvos gimnastikos federacijos (LGF) nare (prezidentė Reda Baublienė). 2001 m. Lietuvos aerobikos federacija įteisinta Lietuvos Teisingumo Ministerijoje – tai visuomeninė pelno nesiekianti organizacija, turinti juridinio asmens statusą. LAF tarptautinius ryšius palaiko per Lietuvos Gimnastikos federaciją. 

Įstatai

Atsisiųsti įstatus galite čia.

 

Kontaktai

Lietuvos Aerobikos federacija

Įmonės kodas: 195727431

Adresas: Sporto g. 6, LT-44221 Kaunas
Bankas : AB SEB bankas

a/s LT39 7044 0600 0293 9369

Banko kodas 70440

el.paštas: sportineaerobika@gmail.com

LOGO laf